Ako sa starať o šperky

Zaujíma Vás odpoveď na otázku ako šperkom zabezpečiť krásny lesk aj po dlhodobom nosení? Ako si počínať v prípade, že šperky začnú černieť? A ako sa o ne správne starať, aby vyzerali stále ako nové? Poradíme Vám ako sa správne starať o šperky, aby si svoje čarovné vlastnosti zachovali čo najdlhšiu dobu.

Najdôležitejšou zásadou pre dlhovekosť šperkov je správne nosenie a to len na účely, pre ktoré sú šperky určené. To znamená odkladať šperky na noc, pri športovaní a kúpaní, nenosiť ich pri pracovnej činnosti, ako je napríklad umývanie riadu, práca v záhrade a pod. V podstate všetky činnosti, pri ktorých by mohlo dôjsť k odretiu, namočeniu alebo akémukoľvek inému mechanickému poškodeniu. Je potrebné zabrániť styku šperku s chemickými vplyvmi. Sem možno zahrnúť farby a laky na vlasy, parfumy, kozmetické prípravky, chemikálie a i.

Oxidácia alebo černanie striebra nie je vadou šperku. Jedná sa o prirodzenú chemickú reakciu striebra, ktorá pri styku so vzduchom oxiduje. Niekomu šperk na tele černie, niekomu nie. Záleží aj na agresivite potu. Ak teda chcete striebru vrátiť jeho farbu, tak ho môžete vložiť do špeciálneho kúpeľa. Počas niekoľkých sekúnd bude šperk vyzerať skutočne ako nový. Na záver je vhodné šperk vyleštiť špeciálnou handričkou, ktorú môžete kúpiť, rovnako ako kúpeľ v našom zlatníctve.
Táto handrička by nemala chýbať v žiadnej šperkovnici. Jej pravidelným používaním môžete predĺžiť lesk šperku a zabezpečiť tak, aby vyzeral ako nový čo najdlhšie.
Ďalším riešením ako vrátiť striebru lesk je jeho porodiovanie.  Váš šperk vďaka rhodiu už nebude oxidovať.

Pri perlách je prevenciou ich časté nosenie. Styk s potom ich leští a dodáva vlhkosť, ktorú perly potrebujú.

Keď sa Vám stane, že je šperk poškodený v žiadnom prípade ho neopravujte sami doma. Prineste ho k nám, kde šperk opraví skúsený zlatník.

canadian pharmacies
Doctor consultation rxmed.org ;'?: order diflucan or medical advice.